TÉMA Lupénka

Lupénka - psoriáza

Mezi nejčastější chronická kožní onemocnění patří lupénka a atopický ekzém. V obou případech se jedná o nemoc, která se dá léčit, ale nelze zcela vyléčit. Průběh těchto kožních potíží se většinou zhoršuje na podzim a v zimě. V dnešním článku se budeme věnovat lupénce neboli psoriáze.

Lupénka je chronické zánětlivé onemocnění, které se projevuje červenými skvrnami pokrytými šupinami. Lupénka na rozdíl od ekzému nevyvolává výrazné svědění. Bohužel postižená oblast lidského těla může být tak rozsáhlá, že způsobuje výrazné fyzické potíže i sociální handicap nemocných lidí. U třiceti procent nemocných postihuje i klouby a v tom případě se projevuje obdobně jako revmatoidní artritida.

Základní poruchou, která charakterizuje lupénku, je množení kožních buněk keratinocytů. Ty za normálních okolností dozrávají za 28 dní, u lupénky je tento proces urychlen sedmkrát. Jako důsledek této poruchy nastává hromadění těchto buněk a vznik charakteristických oblastí, pokrytých odumřelou, odlupující se kůží. Kožní projevy této nemoci jsou doprovázeny také bolestivými otoky, což může přispívat k celkové invaliditě pacienta.

Příčiny vzniku lupénky

Přesná příčina dosud není známa, ale k viditelnému propuknutí choroby dochází po působení provokačních faktorů. Těmi nejčastějšími jsou bakteriální infekce, jako je například angína, stres, léky. Lupénka se dá léčit, ne však zcela vyléčit. Na slabší formy zabírají lokální prostředky tlumící zánět v kůži, přiměřené opalování nebo fototerapie ve formě ultrafialového záření. Středně těžké formy se léčí léky obsahujícími uhelný dehet a dithranol.

Podpůrná léčba lupénky

Pacienti s lupénkou by se měli vyvarovat všech vlivů, které toto onemocnění zhoršují. Měla by se především dodržovat zásada správné životosprávy, vyhnout se pití alkoholu, některým lékům, stresovým a zátěžovým situacím a infekčnímu prostředí.

Nezbytná je také pravidelná péče o pokožku pomocí přípravků, protože tzv. podpůrná léčba je u lupénky velmi důležitá. K promazávání se hodí emoliencia. Jsou to tělová mléka, krémy, masti a koupelové oleje, které změkčují, hydratují a promašťují kůži. Z léčebných přísad do koupele se používají soli z Mrtvého moře či jiné mořské soli.

Lupénku nelze vyléčit definitivně, neboť sklon k chorobě je vrozený, avšak prevencí a pravidelnou léčbou ji lze stabilizovat a v řadě případů i dlouhodobě zahojit. Koupele a promazávání snižují množení bakterií na kůži, tlumí svědění a obnovují ochrannou kožní bariéru.

Lupénka - psoriáza patří do témat
 • Lupenka Pajuska 12.08.2014 08:47:32

  Na lupenku je dobrá konopná kosmetika, na doporučení kamarádky jsem vyzkoušela krém a mycí pěnu Atopos od Cannadermu a ta mi fakt pomohla, pokožka ani trochu nesvědí, navíc je hydratovaná a neloupe se.

 • POMOC PŘI LUPÉNCE - LÉČIVÉ ROSTLINY Jana 25.06.2014 22:28:26

  LEVANDULE Vám může velicepomoci - navštivte mojestránky - VÍCE INFO ZDEhttp://NEURODERMITIS-PSORIASIS.blog.de -

 • Lupenka mi zmizela Lucie 01.05.2012 08:34:16

  Od dětství trpím na lupenku, vyzkoušela jsem snad všechny možné kortikoidy a mastičky od kožařky. Nakonec mi zabralo užívání Omegy 3 Complete a mazala jsem balzámem. Do dvou měsíců mi lupenka zmizela. Pokud bude mít někdo zájem o informace písněte na mail.

  • Re: Lupenka mi zmizela Ilona 09.01.2013 17:46:51

   Lupenka se mi objevila na lokti.Po roce,tedy ted pred vanocemi jsem prodelala anginu s horeckami.Byly nasazeny antibitika,projevila se postupne po celem tele v malych fliccich.Na koznim nasazeny injekce vitamin B,tablety Acidum folicum.Jsem z toho zoufala.

 • křemík petr 10.04.2012 18:26:09

  kamarádka mi doporučila firmu sakury. vyrábí křemíkové pomůcky pro pacienty
  s celou řadou dermatoz(lupenka, hyperkeratoza,ichtyoza, atopický ekzem, akne,....).jedná se o obrušovadla,kde se čistý organický křemík obrušuje přímo na postižené místo.můžete si je objednat v každé lékárně pod názvem sakury.již po prvním použití jsem viděl účinek.už se nestydim slíknout do plavek. můžu vřele doporučit. stránky mají www.sakury.cz petr

 • Lupenka Michala 24.01.2012 12:11:13

  na lupenku je dobrý skin-kap ve spreji

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Lupénka patří do témat

Adresář

Poradna na téma Lupénka

Diskuze na téma Lupénka

 • Tonik 24.01.2017 23:01 Lupenka

  Ja jsem lupenku dostal pod kontrolu vycistenim vnitrnich organu a pak lecivyma rybickama Garra…

 • Renersen 24.01.2017 12:01 Lupenka

  Devcata,na Lupenku zabírá hlavně dobrá strava a nestresovat se z toho ze ji máte...Lupenku má dnes…

 • 30.06.2015 10:06 Lupenka

  to jsem ráda. Já ještě zasebe můžu doporučit tadytohle noční baleníhttp://www.topleky…

 • 27.06.2015 19:06 Lupenka

  no tak máme doma a uvidíme… nechci říkat nic moc dopředu, protože vím že přece jenom se musí…

 • 23.06.2015 14:06 Lupenka

  tak to jsem zvědavá co na to budete říkat... jestli zabírá nebo ne ;) ale myslím si že by mohl…

Píšeme jinde
 • Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Živáňská pečeně je pokrm slovenské kuchyně, který má spoustu variant. Klasická příprava spočívá v kombinaci vepřového, jehněčího a hovězího masa, které se napíchá na jehlu a pomalu rožní. Ne každý si může tuto přípravu dovolit, proto si dnes připravíme levnější živáňskou pečeni v troubě.

 • Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Vyzkoušejte tip na rychlý oběd či večeři. Špagetový koláč s balkánským sýrem, špenátovými lístky a čerstvými bylinkami dobře chutná, zasytí a není náročný na suroviny.Zdravě.cz na Facebooku