Lupénka

Lupénka - psoriáza

Milena Mocková
24.01.2012

Mezi nejčastější chronická kožní onemocnění patří lupénka a atopický ekzém. V obou případech se jedná o nemoc, která se dá léčit, ale nelze zcela vyléčit. Průběh těchto kožních potíží se většinou zhoršuje na podzim a v zimě. V dnešním článku se budeme věnovat lupénce neboli psoriáze.

Lupénka je chronické zánětlivé onemocnění, které se projevuje červenými skvrnami pokrytými šupinami. Lupénka na rozdíl od ekzému nevyvolává výrazné svědění. Bohužel postižená oblast lidského těla může být tak rozsáhlá, že způsobuje výrazné fyzické potíže i sociální handicap nemocných lidí. U třiceti procent nemocných postihuje i klouby a v tom případě se projevuje obdobně jako revmatoidní artritida.

Základní poruchou, která charakterizuje lupénku, je množení kožních buněk keratinocytů. Ty za normálních okolností dozrávají za 28 dní, u lupénky je tento proces urychlen sedmkrát. Jako důsledek této poruchy nastává hromadění těchto buněk a vznik charakteristických oblastí, pokrytých odumřelou, odlupující se kůží. Kožní projevy této nemoci jsou doprovázeny také bolestivými otoky, což může přispívat k celkové invaliditě pacienta.

Příčiny vzniku lupénky

Přesná příčina dosud není známa, ale k viditelnému propuknutí choroby dochází po působení provokačních faktorů. Těmi nejčastějšími jsou bakteriální infekce, jako je například angína, stres, léky. Lupénka se dá léčit, ne však zcela vyléčit. Na slabší formy zabírají lokální prostředky tlumící zánět v kůži, přiměřené opalování nebo fototerapie ve formě ultrafialového záření. Středně těžké formy se léčí léky obsahujícími uhelný dehet a dithranol.

Podpůrná léčba lupénky

Pacienti s lupénkou by se měli vyvarovat všech vlivů, které toto onemocnění zhoršují. Měla by se především dodržovat zásada správné životosprávy, vyhnout se pití alkoholu, některým lékům, stresovým a zátěžovým situacím a infekčnímu prostředí.

Nezbytná je také pravidelná péče o pokožku pomocí přípravků, protože tzv. podpůrná léčba je u lupénky velmi důležitá. K promazávání se hodí emoliencia. Jsou to tělová mléka, krémy, masti a koupelové oleje, které změkčují, hydratují a promašťují kůži. Z léčebných přísad do koupele se používají soli z Mrtvého moře či jiné mořské soli.

Lupénku nelze vyléčit definitivně, neboť sklon k chorobě je vrozený, avšak prevencí a pravidelnou léčbou ji lze stabilizovat a v řadě případů i dlouhodobě zahojit. Koupele a promazávání snižují množení bakterií na kůži, tlumí svědění a obnovují ochrannou kožní bariéru.

Autor: Milena Mocková

Rýže v naší stravě
Epilepsie a její záchvaty

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Enzymy - nepostradatelné látky
Zdravá výživa

Enzymy - nepostradatelné látky

23.01.2012

Přítomnost enzymů ve stravě má pro organismus zásadní význam. Pokud člověk přijímá pouze tepelně či chemicky upravenou stravu, vyčerpává své tělo, které pak musí své enzymy vyrábě ...

Dětský imunitní systém
Imunita

Dětský imunitní systém

18.01.2012

Choulostivý dětský organismus, jeho ochrana a podpora ve správném vývoji a růstu, to jsou témata, která zajímají a mnohdy znepokojují snad každou maminku. Stejně tak pojem dětský i ...